A Szászföldön át a székelyekhez
Utazás alapadatai 2342
Válogatás a Szászföld legszebb műemlékei, várai, erődtemplomai közül, utazás a Kárpátok legmagasabb részén és Székelyföldön, látogatás a Csíki Sör gyárában. Nagyon gazdag program!
Programok
1. nap. A Bánságon keresztül Erdélybe: Temesvár - Déva
Kora hajnali indulás Budapestről, határátlépés Nagylaknál. Hamarosan elérjük Temesvárt, Bánság központját, az egykori Monarchia egyik legjelentősebb városát. A "három főterű" város központját kisebb városnéző séta keretében járjuk végig. Ez egyfajta időutazás lesz, a barokk kortól a XX. századig, melynek során érintjük majd Temesvár több szimbólum-épületét is (Dómtemplom, Vastuskós-ház, Bolyai-ház, Hunyadi-vár, a Lloyd-sor szecessziós palotái, stb). Lehetőség szerint megtekintjük a püspöki palota kincstárát. Rövid szabadidő után tovább utazunk, a Lippai-erdőn át a Maros völgyébe. Déván a várhegy alatt állunk meg, majd a siklóval felmegyünk Magos Déva várába, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre. Hunyad megye székhelyéről a közeli Csernakeresztúrra utazunk, szállásunk a bukovinai székelyek falujában lesz.
2. nap: Az „Erdélyi-Alpok” napja: Szászsebes – Fogarasi-havasok - Négyfalu
A Maros mentén, a Kenyérmező után elérjük a "fundus regius"-t, vagyis Királyföldet, ahogyan Szászföldet nevezik még. Napunkat a szászsebesi evangélikus templom megnézésével kezdjük. Megkapó, ahogyan e kisváros a 15. században, Nagyszebennel is versengve próbált Brassó nyomdokába lépni. A főtéren álló templom háromhajós szentélye, benne a Kárpát-medence egyik legpompázatosabb reneszánsz szárnyasoltárával mind-mind erről tanúskodik. Ezután Szászföldet keresztülszelve az Olt folyó völgyébe megyünk, majd nekivágunk a híres-hírhedt transzfogarasi országútnak. Az Emmanuel de Martonne geográfus által „Erdélyi Alpoknak” nevezett Fogarasi-havasok főgerince alatt vagyunk, a Bilea-tengerszem partján, fölöttünk a Déli-Kárpátok legmagasabb, 2500 m feletti csúcsai. Lenyűgöző alpesi táj, glaciális formakincs, frissítő magashegységi környezet gyönyörködtet, miközben hosszabb pihenőt tartunk. Visszatérve az Erdélyi-medencébe a barcasági csángók városába, a Brassó melletti Négyfaluba megyünk éjszakára.
3. nap. Barcasági várak, kastélyok napja: Szinaja – Törcsvár – Brassó - Gelence
Napunkat a Bucsecs-hegység sziklaszirtjei közé ékelődött Szinaján kezdjük. Megtekintjük a csodálatos Peles-kastélyt, a román királyi család egykori nyári rezidenciáját. A gyönyörű neoreneszánsz épület az előző századforduló egyik legmodernebb európai alkotásának számított. A Prahova völgyéből átkelünk a Keresztény-havason és elérjük Erdély másik híres kastélyát, a köztudatban Dracula-várként elhíresült Törcsvári-várat. E két látványosság képezi Románia leglátogatottabb és egyben legnagyobb bevételt megvalósító turisztikai nevezetességeit. Ezután az erdélyi szászok egyik legfontosabb városába, Brassóba utazunk. Városnéző sétánk során megtekintjük többek között a híres Fekete-templomot, a gótika legkeletibb végvárát. Kis szabadidő után továbbutazunk, napunkat Kézdiszéken, Gelencén fejezzük be, ahol megcsodáljuk szállásadó településünk misztikus hangulatot árasztó Árpád-kori templomát, falain Szent-László legendát is tartalmazó freskókkal.
4. nap. Ismerkedés Háromszékkel: Zágon – Prázsmár – Csernáton - Kézdivásárhely
Ezen a napon körbeutazzuk a Háromszéki-medencét, ismerkedve a Kárpát-medence dél-keleti csücskének székely-magyar világával, de további szászföldi gyöngyszemekkel is. Csomakőrösön Kőrösi Csoma Sándorra emlékezünk, Zágonban a Mikes-Szentkereszty kúriában pedig a község híres szülöttjére, Mikes Kelemenre, valamint az itt nevelkedett Kiss Manyira. Dél-nyugatnak fordulva Szászföld peremére utazunk, hogy megtekinthessük Románia egyik leghíresebb Világörökség-látnivalóját, Prázsmár erődtemplomát, melynek különlegessége a védfalakban kialakított lakóhelyiségek sokasága. A közeli Szászhermány erőssége után visszatérünk Székelyföld felé. Kökösön az itteni 49'-es csatákra és az itt elesett Gábor Áronra emlékezünk, akinek eresztevényi síremléke előtt el is haladunk. Csernátonban Székelyföld legnagyobb, szabadtéri részleggel is rendelkező falumúzeuma vár ránk, ahol maga Haszmann Pál, a gyűjtő leszármazottja fogad minket. Kézdivásárhelyen, az udvarterek városában könnyed sétával zárjuk a napot a kedves, kisvárosias főtéren. Az éjszakát szintén Gelencén töltjük.
5. nap. Felüdülés Csík- és Udvarhelyszéken: Nyerges-tető – Csíksomlyó – Székelyudvarhely - Farkaslaka
Reggel a vulkáni utóműködéseiről, a kénes-gázos fürdőiről, mofettáiról híres Kászon-vidékén keresztül utazunk Csík felé. Útközben megállunk a már nemzeti emlékhellyé vált Nyerges-tetőn a kopjafák sokaságánál, majd leereszkedünk a Csíki-medencébe Csíkszentsimonba, Alcsík egyik legmeghatározóbb településébe. A faluban létesült az Igazi Csíki Sör palackozóüzeme, mely nemcsak Székelyföld, hanem egész Erdély egyik leglendületesebb vállalkozásává vált, terméke pedig Székelyföld „szimbólum-italává”, a székely önazonosság egyik legmarkánsabb megjelenítőjévé. Bő órás látogatást teszünk a sörgyárban, ahol lehetőség van szűretlen sört kóstolni, majd ajándékkal feltarisznyálva indulunk Csíkszereda felé. Megtekintjük a Mikó várat, majd megállunk a neves búcsújáróhelyen, "Róma után a legszentebb helyen", Csíksomlyón, a kegytemplomnál. Átkelve a Hargita legendás hegyein Udvarhelyszékre érünk. Rövid séta a legmagyarabb székely városban, Székelyudvarhelyen, ezután Szejkefürdőn a székelykapu-múzeumot és Orbán Balázs sírját keressük fel. Vásárlási lehetőség Farkaslakán, Tamási Áron sírja közelében, vacsora és szállás Székelyszentléleken.
6. nap. A Szászföld gyöngyszemei: Segesvár – Berethalom – Nagyszeben - Gyulafehérvár
A Nyikó-folyó mentén Székelykeresztúr érintésével visszatérünk Szászföldre. Rövid városnézés Segesváron, az egyedüli romániai városban, melynek történelmi városmagja a Világörökség részét képezi, majd továbbutazunk Berethalomra, a hajdani püspöki székhelyre, melynek hármas fallal erősített késő gótikus templomerődje szintén a Világörökség része. Medgyesen át a szász sasfészekbe, az egykori kormányzói székhelyre, Nagyszebenbe utazunk, Európa 2007-es kulturális fővárosába. A szász fővárosból a katolikus központba, Gyulafehérvárra megyünk: séta a szépen rendbe hozott várnegyedben, megtekintjük az 1009-ben alapított püspökség középkori székesegyházát, benne – többek között – Hunyadi János és Hunyadi László sírjával. Napunkat Csernakeresztúron fejezzük be.
7. nap. Búcsú Dél-Erdélytől: Vajdahunyad – Máriaradna - Arad
Reggeli után a szomszédos Vajdahunyadra megyünk meglátogatni „a várak királyát”, a Hunyadi család egykori fészkét képező csodálatos várkastélyt. Ezúttal nem az autópályán, hanem a Maros völgye kanyargós útján utazunk hazafelé, így felkereshetjük „Dél-Erdély Csíksomlyóját”, Máriaradnát, Erdély másik nagy búcsújáróhelyét, mely az Alföld katolikusainak életében is igen fontos szereppel bírt. Utunk utolsó állomása Arad: tisztelgés Zala György híres Szabadság-szobránál, valamint a vértanúk obeliszkjénél. Itt búcsúzunk Erdélytől, nagylaki határátkelés után érkezés Budapestre az esti órákban.
Egyéb megjegyzés
Időpont: 2020. július 20-26., 7 nap/6 éj
Elhelyezés: faluturizmusban.
Ellátás: félpanzió
Utazás: autóbusszal
Részvételi díj: 96 500 Ft/fő
Útlemondási biztosítás: 1 450 Ft/fő
Utasbiztosítás: 4 200 Ft/fő
Választható szolgáltatások
Egyágyas felár: 15 000 Ft
Belépők: kb. 195 RON.
Érintett területek
- Románia
- Erdély
- Sinaia
- Csernakeresztúr
- Havasalföld